Blog

Usługi CNC – czyli jak zapewnić jakość

Fenomen CNC

Dla wielu osób pojęcie “usługi CNC” jest znane głównie z ofert pracy na stanowisko “Programista CNC”. Co bardziej wnikliwi dowiedzieli się, że samo słowo jest tak naprawdę skrótem od angielskiej nazwy “Computerized Numerical Control” (maszyny sterowane numerycznie). Jednak jak to się stało, że tego typu maszyny znalazły się w powszechnym użyciu w różnych branżach produkcyjnych, w tym w stolarstwie?

Sama koncepcja numerycznego sterowania obrabiarek powstała w latach 1949 – 1950 w Massachusets Institutes of Technology na potrzeby lotnictwa wojskowego amerykańskiej armii. Koncepcja CNC jest rzecz jasna naturalną konsekwencją rozwoju cyfrowego przetwarzania danych. Maszyna CNC dokonuje obliczeń na podstawie funkcji matematycznych, które opisują kształt przedmiotu. Dzięki tym funkcjom, na podstawie sformułowanych binarnie i impulsowo wartości wejściowych połączeń oraz schematów, następuje przetwarzanie wprowadzonych danych na ruch frezarki. Jednym słowem – dzięki takiemu rozwiązaniu dane, które wprowadzamy do urządzenia sterującego, warunkują pracę maszyny CNC.

Każda obrabiarka CNC posiada zespół cech, które są sterowane numerycznie. Wyróżnia się następujące funkcjonalności:

  • sterowanie (w układzie otwartym i zamkniętym) – jest to każde działanie na określony układ, mający na celu zapewnienie żądanego ruchu.
  • regulacja – szczególny przypadek sterowania, polegający celowym oddziaływaniu na układ, aby analizowane na bieżąco wielkości regulowane (określony parametru lub grupa parametrów danego procesu) były podobne do wielkości zadanej.
  • zarządzanie (kierowanie i nadzór) – wszelkie działania powodujące, że sterowany proces przebiega w pożądany sposób.

CNC – numeryczne sterowanie zaletami!

Główną zaletą obrabiarek CNC jest redukcja kosztów procesów produkcyjnych oraz podniesienie jakości wykończenia finalnych produktów. Np. w stolarstwie dzięki zastosowaniu maszyn CNC osiągana wysoka precyzja, niemożliwa do osiągnięcia przy ręcznej obróbce drewna. Poza precyzją, warto się zdecydować na usługi CNC ze względy na skrócony czas realizacji zamówienia. Np. otwory w produktach realizowane przez maszyny sterowane numerycznie obrabiane są dużo szybciej, niż w przypadku wycinania otworów ręcznie!

Malsten Sp. z o.o. świadczy usługi CNC na terenie Słupska. Zachęcamy do korzystania z naszych usług w ramach współpracy biznesowej. Ponadto polecamy zapoznać się z naszą ofertą mebli kontraktowych. Dzięki zastosowaniu maszyn CNC zamówienia na wyspy handlowe, wyposażenia lokali, apartamentów czy hoteli. Co istotne, jesteśmy w stanie zrealizować zamówienie na czas i co najważniejsze – zawsze z najwyższą precyzją!

Komentarzy (0)

Brak komentarzy.

Zostaw swoje uwagi