Blog

Meble hotelowe – zamówić u producenta czy w sklepie?

Meble dla hoteli wiążą się zazwyczaj z wysokim kosztem. Warto dogłębnie przeanalizować własne potrzeby i oczekiwania. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia czy zostaną zamówione u producenta czy zakupione będą gotowe produkty w sklepie.

Meble dla hoteli u producenta – zalety

Jeżeli meble dla hoteli zostaną zamówione u producenta, wiążą się z tym pewne zalety. Do największych należy zaliczyć możliwość indywidualnego dostosowania pod własne potrzeby. Aktualne trendy w aranżacji wnętrz przestrzeni hotelowych wskazują na coraz większą specjalizację tego typu obiektów. Wpływa to również na cechy użytkowania pełnione przez wyposażenie obiektu. Inne funkcje musi posiadać stolarka w hotelu miejskim, a kompletnie odmienne w hotelu SPA & Wellness (o czym pisaliśmy tutaj)

Istnieje również większa możliwość negocjacji cen. Kupując w sklepie należy liczyć się, że doliczą swoją marżę do zakupu. Zatem taka forma zawsze będzie droższa, niż dobrze wynegocjowany kontrakt z producentem. Należy pamiętać jednak o tym, że im większa inwestycja, tym będzie możliwość uzyskania lepszych warunków transakcji.

W odróżnieniu od gotowych produktów w sklepach, meble dla hoteli zamawiane u producenta mogą zostać wykonane pod projekt klienta. Oznacza to, że wygląd, okucia oraz materiały będą dokładnie takie, jakie są pożądane. Producenci zazwyczaj posiadają możliwość np. zastosowania szerokiej gamy laminatów do płyt wiórowych lub MDF. Istnieje również możliwość porównania cen w przypadku zastosowania różnych materiałów, np. drewna dębowego w miejsce drewna sosnowego.

meble dla hoteli

Meble dla hoteli u producenta – wady

Meble dla hoteli u producenta jednak nie są jednak zalecane w przypadku inwestycji, w których istotne znaczenie odgrywa termin jej zakończenia. Producent posiada ograniczone możliwości, zatem wymagany jest czas na ustawienie linii, produkcję modeli próbnych oraz ich przetestowanie. Realizacja zlecenia nawet pod najlepszy projekt nie zastąpi sprawdzenia konstrukcji na gotowym produkcie.

Zakup w sklepie – zalety

Największą zaletą dokonania zakupu mebli dla hoteli w sklepie należy przede wszystkim krótki termin realizacji. Taka forma jest szczególnie uzasadniona w przypadku niewielkich inwestycji. Przy niedużym zapotrzebowaniu na ilość, sklepy mogą posiadać wymagane zapasy magazynowe, w związku z czym czas oczekiwania wyniesie najwyżej kilka tygodni. Dostępność ma duże znaczenie również w kontekście reklamacji. Nie istnieje wówczas potrzeba oczekiwania na produkcję nowych elementów.

Meble hotelowe zakupione w sklepie posiadają jeszcze jedną dużą zaletę. Nabywane są seryjnie produkowane produkty, dzięki czemu wzrasta prawdopodobieństwo, że ewentualne wady użytkowe zostały wyeliminowane. Oczywiście, wszystko zależy od polityki producenta. Niestety, zazwyczaj w przypadku tanich mebli, oszczędności szuka się w okuciach oraz jakości materiałów.

Zakup w sklepie – wady

Największą wadą jest brak możliwości dostosowania produktów pod własne potrzeby. Sklepy handlują gotowymi meblami, w związku z czym nie ma dowolności w ich modyfikowaniu. W takim przypadku, chcąc zakupić towar, który będzie dokładnie odpowiadać projektowi, ostatecznie i tak zostanie on zamówiony u producenta. Jeżeli dokonamy tego w sklepie – zostanie doliczona marża, w związku z czym ogólny koszt będzie wyższy.

Z kosztami związana jest dodatkowa wada tego rozwiązania. Zostało już wspomniane, że sklepy doliczają swoją marżę. W konsekwencji, możliwości wynegocjowania dobrych warunków handlowych są ograniczone. W przypadku dużych zamówień, różnice w cenach będą bardzo znaczące. Wysokość doliczanej marży zazwyczaj oscyluje w granicach 10-20% i należy się liczyć, że całościowy koszt zakupu będzie o tyle wyższy.

Jak zostało wspomniane na wstępie, inwestycja w meble hotelowe wiąże się zazwyczaj z wysokimi kosztami. Można je skutecznie obniżyć, jeżeli wyposażenie hotelu zostanie zamówione bezpośrednio u producenta. Zakupy w sklepie mają sens wówczas, gdy potrzebna liczba nie jest duża.

Zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Obsługi. Z chęcią porozmawiamy o Państwa projektach oraz doradzimy, jakie rozwiązania wybrać, które zaspokoją Państwa potrzeby.

malsten 2 małe

Komentarzy (0)

Brak komentarzy.

Zostaw swoje uwagi