Blog

Oznaczenia kolorystyczne – czym jest RAL i NCS?

Producent mebli do hotelu zmuszony jest do tego, aby stosować określone kolory. W celu uniknięcia bardzo subiektywnych sformułowań np. “Karmazynowy przypływ” czy “Niebiański błękit”, wdrożono ujednolicone systemy kolorystyczne, bazujące na oznaczeniu numerycznym i przypisaniu do nich określonych barw. Do najszerzej stosowanych należą systemy RAL oraz NCS. Czym są i jak je czytać?

System kolorystyczny RAL

System kolorystyczny RAL służy do oznaczania barw, w oparciu o porównanie danego koloru ze wzorcami. Stosuje się go do określania kolorów farb do metalu, lakierów samochodowych w aerozolu, samoprzylepnych folii PVC, a także farb mieszanych komputerowo, niezależnie od przeznaczenia. Producent mebli stosuje to oznaczenie do określenia barw materiałów i lakierów, stosowanych w meblarstwie. Na podstawie wzornika istnieje możliwość wyboru najbardziej pożądanej barwy dla Klienta.

Obecnie system posiada ponad 200 barw. Ułatwieniem jest zastosowanie jednolitych zasad przypisywania określonych kolorów do numerów. Oznaczanie w tym systemie składa się z napisu “RAL” oraz czterech cyfr:

  • RAL 10xx – grupa odcieni żółtych
  • RAL 20xx – grupa odcieni pomarańczowych
  • RAL 30xx – grupa odcieni czerwonych i różowych
  • RAL 40xx – grupa odcieni purpurowych i fioletowych
  • RAL 50xx – grupa odcieni niebieskich
  • RAL 60xx – grupa odcieni zielonych
  • RAL 70xx – grupa odcieni szarych
  • RAL 80xx – grupa odcieni brązowych
  • RAL 90xx – grupa odcieni białych i czarnych

System kolorystyczny NCS

NCS jest skrótem od angielskich słów Natural Colour System. Został opracowany przez szwedzki ośrodek Scandinavian Colour Institute w oparciu o zdolność człowieka do postrzegania sześciu głównych grup kolorów: biel (W), czerń (S), żółć (Y), czerwień (R), błękit (B) oraz zieleń (G). Dodatkowo w oznaczeniu podaje się jeszcze sczernienie (Blackness) oraz chromatyczność (Chromaticness), zaś ich wartości określa się w procentach. Warto zaznaczyć, że od 1995 roku standardem jest NCS2. Stanowi on rozszerzoną wersję pierwotnego systemu i oznacza się go literą “S”.

Wszystkie zdefiniowane kolory umieszczone zostały w trójwymiarowym modelu, przedstawianym jako podwójny stożek. Nadawany numer pozwala na jego zlokalizowanie pożądanej barwy oraz odcienia. Dla ułatwienia stosuje się jednak modele dwuwymiarowe:

  • krąg kolorów – stanowi poprzeczny przekrój stożka w kształcie okręgu z równomiernie oddalonymi od siebie czterema podstawowymi kolorami,
  • trójkąt odcieni – jest pionowym przekrojem stożka w kształcie trójkątu i oznacza się na nim odcienie podstawowych barw.

producent mebli

Krąg kolorów

Na podstawie numeru można bardzo dokładnie określić, o jaki kolor chodzi. Na przykład numer S 2050-R50B oznacza:

  • S – jest to kolor z drugiej edycji systemu NCS,
  • 2050 – 20% szczernienia i 50% chromatyczności (zbielenie określane jest w domyśle i stanowi różnicę pomiędzy wartościami sczernienia i chromatyczności – w tym przypadku 100% – 20% – 50% = 30%)
  • R50B – jest to kolor znajdujący się pomiędzy błękitem i czerwienią, przy czym błękitu (B) jest 50%, zaś czerwieni pozostałe 50%.

Jak producent mebli korzysta z tych systemów

Dzięki znajomości powyższych systemów, producent mebli może zakupić próbniki, które zaprezentuje swoim klientom. Pozwala to na precyzyjne określenie koloru pożądanego przez inwestorów, a także bardzo dokładne odzwierciedlenie ich na meblach. RAL i NCS ujednolicają pracę z odcieniami i barwami, zaś zasady oznaczania są znane we wszystkich branżach, dla których ma to znaczenie. Umożliwia to również nadanie identycznego koloru produktom, które np. zostaną dokupione po upływie jakiegoś czasu.

Zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Obsługi Klienta. Nasi specjaliście pomogą dobrać najlepsze kolory do aranżacji wnętrz w Waszych inwestycjach. Posiadamy szeroki wybór wzorników oraz próbek, dzięki czemu jesteśmy w stanie dobrze zaprezentować nasze produkty.

Komentarzy (0)

Brak komentarzy.

Zostaw swoje uwagi