Meble hotelowe mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od dominującej funkcji, jaką dany obiekt ma pełnić oraz grupy klientów, których ma obsłużyć. Inaczej będą wyposażone hotele nastawione na obsługę turystyki wypoczynkowej, inaczej na obsługę ruchu turystyki medycznej, a jeszcze inaczej, jeżeli celem gości będzie rekreacja lub sport. Z tego powodu nie wszystkie meble hotelowe dostępne w sklepach zaspokoją potrzeb inwestorów. Warto więc rozważyć ich zakup bezpośrednio u producenta mebli, który zlecenie wykona pod sporządzony projekt.
Meble hotelowe – podstawowe rodzaje
Meble hotelowe należy dobierać z uwzględnieniem różnych czynników. Dla inwestora szczególne znaczenie mają następujące elementy:
- pomieszczenie, w jakim mają się znajdować
- cel i funkcja, jakie mają pełnić
Z uwagi na pomieszczenie, należy wyszczególnić następujące rodzaje mebli hotelowych:
- pokoje gościnne
- części wspólne i recepcje
- WC i łazienki
- szatnie
- kuchnia i restauracja
- basen i strefa wypoczynku
Z punktu widzenia celu i funkcji należy szczególnie zwrócić uwagę na następujące:
- wypoczynkowe
- rekreacyjne i sportowe
- Wellness & SPA
- użytkowe dla personelu
- przechowywanie ubrań
- przygotowywanie posiłków
- wydawanie posiłków
- obsługa barowa
W tym artykule skupimy się na meblach pogrupowanych ze względu na pomieszczenie.
Meble hotelowe – pokoje gościnne
Wyposażenie pokoi gościnnych może być bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od standardu obiektu oraz klasy pomieszczenia. Meble hotelowe w najbardziej podstawowym wariancie powinny uwzględniać: szafę na ubrania, łóżko, szafka nocna, montaż telewizora oraz kredens lub stolik wraz z krzesłem.
Ilość i rodzaj mebli hotelowych będzie wzrastać wraz ze wzrostem standardu. Najbardziej zaawansowane pod względem strukturalnym będą meble do apartamentów, często nazywanymi pokojami typu Suite. Przy założeniu, że inwestor chce zapewnić jak najwyższą klasę pomieszczenia wraz z zapewnieniem wszystkich udogodnień, tego typu pokój powinien zawierać: dwuosobowe łóżko, barek, stolik kawowy, sofę, zestaw wypoczynkowy, szafa na ubrania, dwa stoliki nocne, biurko do pracy, lodówka oraz szafka na buty. Opcjonalnie dobierane są inne elementy ozdobne, np. lakierowane na połysk panele MDF zamontowane na ścianach.
Meble do recepcji i do części wspólnych
Jak zostało wspomniane we wcześniejszych wpisach, recepcja jest miejscem pierwszego kontaktu z gościem hotelowym. Z tego powodu coraz większe znaczenie przypisuje się ich wystrojowi. Ma to na celu zapewnić pozytywne wrażenia osobie, która po raz pierwszy zawitała do danego obiektu. Aranżacja wnętrz takich przestrzeni powinna uwzględniać następujące elementy: lada recepcyjna, szafki i komody do użytku personelu, kanapy, krzesła i stół na poczekalni, szafka na telewizor wraz z telewizorem, uchwyt na gazety oraz elementy ozdobne w zależności od przyjętego stylu.
Dowiedz się więcej o znaczeniu recepcji.
Główną funkcją części wspólnych jest dostarczenie możliwości spędzenia czasu poza pokojem. Dodatkowym atutem będą miejsca umożliwiające poznanie innych osób oraz zachęcające wspólnego spędzenia czasu. W celu wyposażenia tych części przydatne będą następujące typy mebli hotelowych: biblioteczki z książkami, kanapy i sofy, fotele wypoczynkowe, stoły wraz z krzesłami, a także szafki w których można przechowywać ogólnodostępne atrakcje (np. gry planszowe dla najmłodszych). Warto pomyśleć o montaż gniazd elektrycznych w meblach, dzięki którym gość będzie mógł np. podładować telefon w części wspólnej.
WC i łazienki
Meble do hotelu powinny również zaspokajać potrzeby higieny osobistej. W tym celu inwestor musi udostępnić pomieszczenie z toaletą oraz łazienkami. Będą one spełniać swoje zadania pod warunkiem wyposażenia jest w następujące podstawowe elementy: kabina prysznicowa, toaleta, lustro, umywalka, szafka pod umywalkę oraz szafki na organizację produktów użytkowych (takich jak: suszarka, papier toaletowy, detergenty itp).
Meble hotelowe – szatnie i przebieralnie
Podstawowe wyposażenie szatni nie musi być bardzo rozbudowane. Do pełnienia funkcji tego pomieszczenia tak naprawdę wystarczą zamykane szafki na klucz oraz ławki do siedzenia. Różnice mogą jednak zachować w samej aranżacji tej przestrzeni. Szafki można wykonać np. z MDF lakierowanym w wysokim połysku, natomiast w celu produkcji miejsc do siedzenia można wykorzystać konglomeraty lub kamienie naturalne. Takie połączenie dostarczy niezapomnianych wrażeń estetycznych gościom hotelowym, jednocześnie pozytywnie wpływają na standard i postrzeganie całego obiektu.
Kuchnia
Meble restauracyjne są częściowo kwestią regulowaną prawnie. Szczegółowe zapisy dotyczą przede wszystkim zaplecza, w którym przygotowywane są potrawy. Ten temat już poruszaliśmy na łamach naszego bloga.
Sprawdź, jakie są wymagania prawne w Polsce dotyczące mebli do restauracji.
Podstawową kwestią jest zapewnienie sterylnego środowiska przygotowania potraw. Jest to szczególnie wrażliwy punkt, na który bardzo duży nacisk kładzie się m.in. w ramach HACCP. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na oddzielenie przygotowania surowego mięsa od organizerów na przyprawy, a także od przestrzeni roboczych służących do obróbki warzyw.
Podstawowe elementy tych pomieszczeń są następujące: blaty robocze ze stali nierdzewnej, pojemniki na przyprawy, szafki i szuflady na przybory kuchenne, wydzielone stoisko obróbki mięsa i innych składowych dań, czytelnie oznaczone miejsca do wydawania gotowych potraw, zlewozmywaki oraz szafki na detergenty, a także szafy ubrania pracowników oraz pomieszczenie socjalne wraz ze stołami i ławami.
Restauracja
Meble restauracyjne to również sala obsługi gości. W tym zakresie nie ma szczególnych wymagań prawnych, poza wytycznymi w zakresie palności materiałów i ergonomii. W celu zapewnienia najważniejszych funkcjonalności tej przestrzeni, jadalnię należy wyposażyć w następujące meble hotelowe: stoły oraz krzesła odpowiadające przewidywanej ilości obsługiwanych gości, zabudowę barową, a także kącik do zabawy dla dzieci.
Jeżeli powierzchnia sali na to pozwala, dobrym pomysłem jest jej przystosowanie pod ewentualny wynajem na potrzeby organizacji imprez okolicznościowych. Warto w tym celu przewidzieć ewentualne miejsce dla DJ’a lub orkiestry oraz zaplanować miejsca montażu nagłośnienia.
Meble hotelowe – basen i strefa wypoczynku
Funkcjonowanie basenu oraz strefy wypoczynku staje się standardem we współczesnych hotelach. Wyposażenie tych przestrzeni jest najbardziej kreatywną pracą dla projektanta wnętrz, a jednocześnie największym wyzwaniem dla inwestora. Możliwości aranżacji jest bardzo wiele i tak naprawdę możliwości ograniczone są wyłącznie budżetem oraz powierzchnią.
Istnieje jednak katalog podstawowych mebli, które obowiązkowo powinny się znaleźć w takich strefach. Należą do nich przede wszystkim leżaki, stoliki oraz miejsca dla ratowników.
Stolarka jako element aranżacji wnętrz
W praktyce producent mebli do hotelu zmaga się z wieloma nietypowymi zleceniami. Mogą one dotyczyć np. wykonania podwieszanego sufitu wykonanego z listew sklejkowych, wykonania ścian z elementów MDF z nałożonym fornirem, ozdobienia ścian elementami stolarskimi oraz wiele innych. Dostępność materiałów na rynku już nie jest ograniczeniem. W aranżacji wnętrz te możliwości są w pełni wykorzystywane. Wyrażają się w projektach unikalnych detali z wykorzystaniem potencjału technologicznego obróbki drewna i innych elementów stolarskich.
Nie bez znaczenia pozostają portale typu Pinterest. Dostęp do otwartego świata inspiracji, który jest nieustannie modyfikowany przez użytkowników, pozwala wdrażać coraz to nowsze pomysły i koncepcje. W efekcie, katalog unikalnych wnętrz jest zbiorem nieograniczonym.
Meble hotelowe są światem nieograniczonych możliwości. Zlecając ich produkcję warto wziąć pod uwagę ich przeznaczenie oraz rodzaj pomieszczenia, w jakim będą się znajdować. W kolejnym artykule przyjrzymy się meblom do hotelu z punktu widzenia funkcji, jakie muszą pełnić.
[…] Jak wybrać meble hotelowe? Przekonaj się sam. […]