Kuchnia w restauracji – wymagania prawne są restrykcyjne i określone przepisami prawa. Decyduje o tym fakt, że jest to szczególne miejsce w każdej restauracji. To w nim przygotowuje się posiłki dla gości, którzy są wrażliwi na czystość i higienę. Im wyższa klasa hotelu, tym wyższe oczekiwania będą mieli Klienci. Dlatego warto wiedzieć, jak prowadzić działalność gastronomiczną w oparciu o zasady HACCP. Pomoże nam to uniknąć ewentualnych zagrożeń w procesach na kuchni oraz zapewnić odpowiednio czyste potrawy.
BHP w gastronomii
Przepisy prawne dotyczące restauracji to nie tylko możliwość uniknięcia kary w wyniku kontroli sanepidu. To przede wszystkim dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy, co ma decydujący wpływ zarówno na motywację pracowników, a także na ogólny poziom czystości wydawanych dań. Kuchnia w restauracji to wymagania, które umożliwiają pracę w czystych i sterylnych warunkach.
Wyposażenie kuchni w restauracji – urządzenia sanitarne
Aby zapewnić odpowiednie BHP w gastronomii, inwestor musi zadbać o takie wyposażenie kuchni, które umożliwi pracownikom następujące czynności:
- zachowanie czystości rąk, twarzy i całego ciała
- spożywanie posiłków w wyznaczonych miejscach
- palenie tytoniu w wyznaczonych miejscach
- mycie rąk przed wejściem do kuchni
- pozostawienie odzieży w szafkach – wejście na kuchnie dozwolone jest wyłącznie w odzieży roboczej
- zachowanie dbałości i higieny w trakcie pracy
- dezynfekowanie narzędzi w trakcie pracy
- przechowywanie narzędzi w przeznaczonych do tego miejscach
Podczas sporządzania projektu kuchni w restauracji warto mieć na uwadze powyższe wymagania. Warunkują one rozmieszczenie urządzeń sanitarnych – np. umywalka powinna się znajdować przy wejściu na kuchnię. Nałożone wytyczne określają również jednoznacznie, iż kuchnia w restauracji to wymagania, według których konieczne jest wydzielenie pomieszczenia socjalnego, szatni oraz wyznaczenie terenu, w którym można palić tytoń oraz jeść. Nie bez znaczenia pozostaje to, by instalacja elektryczna w kuchni była sprawna i bezpieczna dla pracowników.
Zapoznaj się, jakie są wymagania prawne względem mebli restauracyjnych.
Kuchnia w restauracji – wymagania HACCP
Planując wyposażenie kuchni w restauracji warto zapoznać się również z zasadami HACCP w gastronomii. Opisują one wszystkie krytyczne punkty w procesie gastronomicznym, których identyfikacja pozwoli na wyeliminowanie ryzyka zakażenia żywności wirusami, drobnoustrojami oraz innymi niepożądanymi substancjami. HACCP w gastronomii szczególną uwagę kładzie na takie aspekty, jak ergonomiczny układ kuchni, sterylność jej wyposażenia czy przechowywanie środków czystości, substancji chemicznych itp. Dlatego tym bardziej warto się z nimi zapoznać jeszcze na etapie projektowania.
Kuchnia w restauracji – wymagania prawne
Planując wyposażenie i układ kuchni, należy bezwzględnie zapoznać się z obowiązującym prawem. Szczególnie istotne są tutaj następujące ustawy:
- ustawa z 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. z 2001 r. Nr 63, poz. 634, z późn. zm),
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 178/2002 z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego,
- Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.
Projektując kuchnię, należy zwrócić uwagę również na Kodeks Pracy. Przepisy w nim zawarte nakładają na pracodawcę szereg obowiązków, których niespełnienie może skutkować nałożeniem na niego określonych karę przez uprawnione instytucje.
Kuchnia w restauracji to jasno sprecyzowane wymagania. Należy spełnić szereg wytycznych, aby zapewnić odpowiedni poziom czystości i higieny. Należy zadbać szczególnie o odpowiednie BHP w gastronomii, jak i przyswoić zasady HACCP. Jest to nie tylko formalność, których wypełnienie pozwoli uniknąć kar. Jest to przede wszystkim dbałość o Klienta.
Komentarzy (0)
Brak komentarzy.