Blog

Dobrze robione meble – Słupsk miastem bogatych tradycji

Istnieje miejsce, w które słynie z tego, że produkuje meble – Słupsk może poszczycić się bogatą tradycją w tym zakresie. Największy rozkwit tej gałęzi gospodarki w regionie słupskim związany miał miejsce w okresie przedwojennym. W latach 1840-1893 funkcjonowało tutaj prężnych 9 zakładów meblarskich. Kontynuujemy te bogate tradycje meblarskie, oferując Wam meble hotelowe, meble restauracyjne oraz realizując inne zlecenia na zamówienie.

Meble – Słupsk kocha je od zawsze!

Na terenie tego miasta od początku rewolucji przemysłowej istnieją zakłady, produkujące meble – Słupsk w najlepszych latach liczył ich nawet 98, zaś zatrudnienie w nich znajdowało ponad 1000 osób. Jest to wynik godny podziwu, że wówczas populacja Słupska wynosiła ok. 24 tysiące ludzi w 1890 roku. Oznacza to, że w meblarstwie zatrudnionych było ponad 4% jego mieszkańców.

Jak się produkowało meble? Słupsk miastem stolarzy

Historia słupskiego meblarstwa rozpoczyna się w okresie rewolucji przemysłowej. Już w latach 1840-1893 funkcjonowało tutaj 9 dużych zakładów, największa zaś należała do rodziny Becker. Pod koniec XIX wieku znacznie wzrosła liczba podmiotów produkujących meble. Słupsk liczył ich wówczas blisko setkę, zarówno większych, jak i mniejszych firm.

Prawdziwa prosperita rozpoczyna się jednak tuż przez II Wojną Światową. Wykształciła się tutaj swoista sieć gospodarcza, obejmująca dwie duże fabryki, kilkadziesiąt mniejszych zakładów rzemieślniczych, a także dwa tartaki. W całym tym sektorze zatrudnienie znalajdowało już ponad 2 tysiące ludzi, co świadczy o dominującym udziale meblarstwa w funkcjach gospodarczych Słupska. Głównym rynkiem zbytu produkowanych tutaj mebli był Berlin, Nadrenia oraz Górny Śląsk.

Kryzys po II Wojnie Światowej

Po II Wojnie Światowej słupskie meblarstwo przeżywało swoisty kryzys. W wyniku doznanych zniszczeń, wiele zakładów nie mogło kontynuować produkcji. Wpływ na to miał również ubytek mieszkańców. Po 1945 roku populacja zmalała o ponad 16 tysięcy osób. Wynikało to z faktu przesiedlenia dotychczasowej ludności, zaś w ich miejsce osiedlili się Polacy z różnych części kraju. W efekcie wystąpienia tych dwóch czynników, Słupsk nie dysponował ani niezbędną infrastrukturą produkcyjną, ani specjalistami produkującymi meble.

Słupskie Fabryki Mebli

Historia zaczęła pisać nowy rozdział miasta, w którym produkuje się meble. Słupsk w tamtym okresie był mocno zniszczony, zaś jego odbudowa trwała latami. To samo dotyczyło sektoru meblarstwa, który kształtował się w zasadzie od zera. W pierwszych latach produkcji największym rynkiem zbytu była Wielka Brytania, do której eksportowano futryny, meble biurowe oraz schody. W efekcie sprawnego zarządzania, w 1951 roku otwarto nowe zasoby produkcyjne, zaś liczba zatrudnionych pracowników wynosiła już 168 osoby. W kolejnych latach dynamicznie wzrastała produkcja, poszerzano rynki zbytu, w wyniku czego wzrastał wolumen obrotów.

Najnowsza historia

Prosperita Słupskich Fabryki Mebli trwała do momentu zmiany ustrojowej. Po 1989 roku zakład został sprywatyzowany, zaś w zarządzie komisarycznym zasiadł Karol Lange. Dokonał restrukturyzacji całego przedsiębiorstwa, by następnie sprzedać udziały niemieckiej grupie S.H. Schieder Mobel. Ostatecznie prowadzona jest wyłącznie sprzedaż hurtowa i detaliczna, zaś w samym zakładzie nie produkowane są już meble. Słupsk jednak w dalszym ciągu wyróżnia się prężnie działającymi firmami meblarskimi, wśród których coraz większą rolę zaczyna odgrywać Malsten, producent mebli kontraktowych.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat naszej firmy? Poczytaj o nas!

Comments (0)

Have no comment.

Leave your thought